Citlivá pokožka je spojena s mnoha kožními onemocněními, včetně atopické dermatitidy, psoriázy, růžovky a dalších. Citlivá pokožka je stavem subjektivní hyperreaktivity na environmentální faktory jako je chlad, teplo a vítr či časté nebo dlouhodobé používání kosmetických produktů a make-upu.

Extracelulární vezikuly (EVs), včetně exosomů, jsou sprostředkovatelé intercelulárního komunikačního systému v našem těle. Exosomy obsahují širokou škálu proteinů a nukleových kyselin, které umožňují multifaktoriální signalizaci. Po dlouhou dobu byly pro terapeutické používány kmenové buňky, avšak nyní přicházíme na fakt, že to jsou právě exosomy fungující jako podněcovatelé terapeutických aktivit v pokožce. Exosomy odvozené z kmenových buněk (MSCs,) jsou nyní v hlavní roli v anti-age sféře právě díky své biokompatibilitě, biodegradabilitě, netoxičnosti a účinným terapeutickým aktivitám. V nejnovějších studiích je zkoumána bezpečnost a účinnost exosomů pro citlivou pokožku, včetně růžovky.

Co je růžovka?

Růžovka, známá také jako rosacea, je chronické kožní onemocnění, které se projevuje zarudnutím obličeje, často v oblasti nosu, tváří, čela a brady. Mezi další příznaky může patřit zvětšení cév, pupínky a citlivost pokožky. Růžovka může postihnout lidi v různých věkových skupinách, ale častěji se objevuje u dospělých ve středním věku. Přesná příčina růžovky není zcela jasná, ale zdá se, že genetika, prostředí a imunitní reakce hrají roli v jejím vývoji. Mohou exosomy cílit na zarudnutí způsobené růžovkou? Nejnovější studie říkají, že ano!

Zdraví dobrovolníci ve věku od 18 do 55 let, kteří opakovaně trpěli suchostí, brněním, pálením, svěděním nebo jinými nepříjemnými symptomy růžovky se zapojili do studie a po dobu 28 dnů se sledovali výsledky po domácí aplikaci exosomů.

Graf ústupu symptomů nemoci Rosacea
žena s rosaceou na tváři

Objektivní a subjektivní symptomy včetně hodnocení suchosti dermatologem.

Skóre objektivních symptomů, včetně hrubosti, šupin, erytému, a subjektivních symptomů, jako je napětí, pálení nebo svědění, významně kleslo po 7, 14 a 28 dnech po použití exosomů ve srovnání s výchozím stavem, a skóre suchosti významně kleslo po 7, 14 a 28 dnech po použití. Složky MSC exosomů podporovaly regeneraci a potlačily škodlivé imunitní reakce. Sekretomy odvozené ze MSC kmenových buněk ukázaly imunoregulační, ochranné a antiapoptotické účinky, které vedly k zlepšené regeneraci a opravě pokožky.

Exosomy stimulují produkci kolagenu typu I, kolagenu typu III a mnoho dalších faktorů včetně kožního mazu které podporují mechanismy účinků dermálního a epidermálního hojení citlivé pokožky spojenou s růžovkou.

 

Reference:

Ye C, Zhang Y, Su Z, Wu S, Li Y, Yi J, Lai W, Chen J, Zheng Y. hMSC exosomes as a novel treatment for female sensitive skin: An in vivo study. Front Bioeng Biotechnol. 2022 Oct 21;10:1053679. doi: 10.3389/fbioe.2022.1053679. PMID: 36338115; PMCID: PMC9633936.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *