Exosomy představují vzrušující průlom v oblasti estetické medicíny a regeneraci tkání. Exosomy jsou malé váčky produkovány kmenovými buňkami, které obsahují aktivní látky, proteiny a růstové faktory. Jejich schopnost komunikovat s buňkami těla a stimulovat regeneraci přináší nové možnosti v oblasti omlazování pleti, odstranění vrásek a podpory celkového zdraví kůže.

Nejnovější vědecké poznatky naznačují, že jejich všestranné blahodárné účinky dosahují synergetických efektů s jinými metodami, čímž posilují procesy hojení a regenerace tkání včetně hojení jizev spojených s akné.

Nejnovější klinická studie hodnotila účinnost a bezpečnost exosomů odvozených od kmenových buněk po aplikaci frakčního laseru CO2 na akné jizvy. Použití exosomů vykázalo příznivější reakce, kratší dobu zotavování a méně vedlejších účinků.

Po ošetření laserem byly aplikovány post-laserové režimy; na jedné straně byl obličej ošetřen gelem exosomů z kmenových buněk a na druhé straně kontrolním gelem. Strany ošetřené dosáhly významně většího zlepšení než kontrolní strany při finální návštěvě (procentuální snížení skóre hodnocení klinického stavu akné jizev: 32,5 vs 19,9 %, p < 0,01). Zarudnutí související s léčbou bylo mírnější, a doba zotavování po ošetření byla kratší na straně ošetřené exosomy.

Dle výsledků lze konstatovat, že léčba frakčním laserem poskytla příznivější reakce, když byla použita ve spojení s exosomy pro léčbu jizev po akné. Z toho důvodu může exosomální technologie poskytnout synergické a lepší účinky ve spojení s již zavedenými procedury v kosmetice a estetické medicině.

Ukázka účinků pleťové řady allstem. na akné

Klinické fotografie účinků exosomů a kontrolní strany po ošetření

Kwon HH, Yang SH, Lee J, Park BC, Park KY, Jung JY, Bae Y, Park GH. Combination Treatment with Human Adipose Tissue Stem Cell-derived Exosomes and Fractional CO2 Laser for Acne Scars: A 12-week Prospective, Double-blind, Randomized, Split-face Study. Acta Derm Venereol. 2020 Nov 4;100(18):adv00310. doi: 10.2340/00015555-3666. PMID: 33073298;

PMCID: PMC9309822.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *